BASINDA BİZ

Derneğimizin gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında ulusal basında yer alan haberler:

“Mangalda Aslan” Kampanyamız ile ilgili haberler:

Mangalda Zehirli Balık Ziyafeti-İskenderun Tv

Mangalda Aslan Balığı Ziyafeti…-İskenderun.org

Türkiye Denizlerine Kızıldeniz’den gelerek yerleşen Aslan Balıklarının zehirli olduğu kadar lezzetli ve tüketilebilir olduğu ‘Mangalda Aslan’ ziyafeti ile balıkçılarla vatandaşlara anlatılarak tatlandırıldı.

Doğa ve Bilim Derneği öncülüğünde İskenderun Teknik Üniversitesi ile İskenderun belediyesi ve Su Ürünleri Kooperatifinin desteği ile İskenderun balıkçı Barınağında Mangalda Aslan balığı etkinliği düzenlendi.

Haberin devamı için tıklayınız.

Eğer doğru temizleyebilirseniz…-Sabah

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Türkiye’ye Kızıldeniz’den gelen ve balıkçıların zehirli olduğu için tercih etmediği aslan balığının doğru temizlenmesi halinde güvenli bir şekilde tüketilebileceği bildirildi.

Haberin devamı için tıklayınız.

Zehirli aslan balığı doğru temizlenirse yenebilir-Hürriyet

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Türkiye’ye Kızıldeniz’den gelen ve balıkçıların zehirli olduğu için tercih etmediği aslan balığının doğru temizlenmesi halinde güvenli bir şekilde tüketilebileceğine dikkat çekmek için bir etkinlik düzenlendi.

Doğa ve Bilim Derneği öncülüğünde İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İskenderun Belediyesi ve Su Ürünleri Kooperatifi’nin desteğiyle mangalda aslan balığı etkinliği düzenlendi. Yüzgeçleri zehirli olduğu için balıkçılar tarafından tercih edilmeyen aslan balığının nasıl temizlenip tüketebileceği Doğa ve Bilim Derneği sözcüsü Servet Doğdu tarafından uygulamalı olarak anlatıldı. Renkleri, gösterişli yüzgeçleri, kımızı ve esmer çizgileriyle göz alıcı olan aslan balığı temizlendikten sonra mangalda pişirilerek katılımcılar tarafından tüketildi.

Haberin devamı için tıklayınız.

Zehirli Aslan Balığını Doğru Temizlersek Yenebilir- Biliniyo.com

Yıllardır zehirli olduğu gerekçesiyle tüketilmeyen aslan balığı ile ilgili Doğa ve Bilim Derneği yeni bir bilgi yayınladı. Doğa ve Bilim Derneği’nin yaptığı araştırmalara göre Aslan Balığı doğru temizlenirse tüketilebilir.
Hatay’ın İskenderun ilçesinde Kızıldeniz’den gelen bir balık türü olan Aslan Balığı’nın zehirli olduğu için balıkçılar tarafından tutulmuyor yada denize geri bırakılıyordu.

Haberin devamı için tıklayınız.

Desteklediğimiz “Uluslarası Kaya Balıkları Çalıştayı” ile ilgili haberler:

Orfoz ve lahozun geleceği Bodrum’da tartışıldı- Hürriyet

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde, kayalık alanlarda yetişen ‘lahoz’ ve ‘orfoz’ cinsi balıklarının korunması için Uluslarası Orfoz Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda, yapılabilecekler tartışıldı. Bodrum’da, TÜBİTAK, İskenderun Teknik Üniversitesi, Doğa ve Bilim Derneği ve Türk Deniz Araştırmaları Derneği’nin (TÜDAV) destekleriyle Ersan Resort and Spa’da, Uluslararası Orfoz Çalıştayı yapıldı.

Haberin devamı için tıklayınız.

Logos ve Orfozun korumaya alınması gündemde- Ekogündem

Türkiye’den 22 Üniversiteden bilim adamlarının yanısıra T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üst düzey yöneticileri, Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı, Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı, Su Ürünleri Kooparatifleri Bölge Birlik Başkanları, Balıkçılar, Doğal Hayatı Koruma Derneği Temsilcileri (WWF), Büyük Şehir Belediye Temsilcileri ve konu ile ilgili dernek temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirilen Uluslararası Logos – Orfoz Çalıştay düzenlendi.

Haberin devamı için tıklayınız.

Uluslararası Lagos – Orfoz Çalıştayı Düzenlendi- İSTE

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan Başkanlığında 7-8 Ekim 2016 tarihlerinde “Uluslararası Lagos – Orfoz Çalıştayı” düzenlendi.

Türkiye’de ilk ve Avrupa’da ikincisinin gerçekleştirildiği “Uluslararası Lagos-Orfoz Çalıştayı” Bodrum Muğla’da yapıldı. Çalıştaya, İngiltere, Malta, Fransa, Yunanistan, Almanya, Mısır, İspanya’dan olmak üzere 7 ülkenin bilim adamları ile Türkiye’den 22 Üniversiteden bilim adamlarının yanısıra T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üst düzey yöneticileri, Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı, Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı, Su Ürünleri Kooparatifleri Bölge Birlik Başkanları, Balıkçılar, Doğal Hayatı Koruma Derneği Temsilcileri (WWF), Büyük Şehir Belediye Temsilcileri ve konu ile ilgili dernek temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Haberin devamı için tıklayınız.

Uluslararası Lahoz-Orfoz Çalıştayı: “Sorun Aşırı Avcılık mı Yoksa Aşırı Yasak mı?’’- DÜZCE

Yürütücülüğünü İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan’ın yaptığı, Üniversitemiz Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİYOM) Müdürü Yrd. Doç Dr. Deniz Yağlıoğlu’nun araştırmacı olduğu “Türkiye Denizlerinde Kaya Balıkları (Ephinephelus spp.) Türlerine Ait Populasyonların Genetik Yapılarının Belirlenmesi” isimli TÜBİTAK projesi kapsamında, Muğla’nın Bodrum ilçesinde, lahoz ve orfoz balıklarına yönelik Uluslararası Lahoz-Orfoz Çalıştayı (International Grouper Workshop) düzenlendi.

Haberin devamı için tıklayınız.

Desteklediğimiz “Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu” ile ilgili haberler:

Uluslararası ‘Balon Balığı’ Sempozyumu Bodrum’da Gerçekleştirildi- İSTE

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Ege Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu (International Symposium on Pufferfish) bilim insanlarının yoğun ilgisiyle Bodrum’da gerçekleştirildi.

13-14 Ekim 2017 tarihleri arasında İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Ege Üniversitesi tarafından Bodrum’da ortaklaşa olarak düzenlenen Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu bilim insanları tarafından yoğun ilgi gördü. Akdeniz ekosistemine büyük zararlar veren balon balıkları üzerine gerçekleştirilen uluslararası Sempozyum’a; Amerika, Kıbrıs, Yunanistan, Malta, Japonya, İsrail, Lübnan, Hırvatistan, Finlandiya, Mısır, Fas, Güney Afrika, Nijerya gibi 15 farklı ülkeden 37 farklı üniversite, enstitü, dernek ve kuruluştan 100’e yakın bilim insanının katılımı ile gerçekleştirildi.

Haberin devamı için tıklayınız.

‘Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu – BEYAZ GAZETE

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 15 ülkeden bilim adamlarının katılımıyla düzenlenen sempozyum başladı İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan: ‘Balon balığı, ekosisteme verdiği zararların yanında, balıkçılık ekonomisine ve ülke ekonomisine büyük zarar vermektedir. Balon balıklarının şu anda ülkemizde 8 türü vardır’.

Haberin devamı için tıklayınız.

‘Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu -Timetürk

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 15 ülkeden bilim adamlarının katılımıyla düzenlenen sempozyum başladı – İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan:- ‘Balon balığı, ekosisteme verdiği zararların yanında, balıkçılık ekonomisine ve ülke ekonomisine büyük zarar vermektedir. Balon balıklarının şu anda ülkemizde 8 türü vardır’.

Haberin devamı için tıklayınız.

Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu Bodrum’da Gerçekleştirildi-8.Gün

Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu (International Symposium on Pufferfish) bilim insanlarının yoğun ilgisiyle Bodrum’da gerçekleştirildi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Ege Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu (International Symposium on Pufferfish) bilim insanlarının yoğun ilgisiyle Bodrum’da gerçekleştirildi.

Haberin devamı için tıklayınız.

Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu başladı- Yarımada

BODRUM’DA İskenderun Teknik Üniversitesi ve Ege Üniversitesinin ortaklaşa düzenlendiği “Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu” başladı. Kentteki bir otelde gerçekleştirilen sempozyuma, Türkiye, Japonya, Yunanistan, İtalya, Finlandiya Lübnan, Mısır’ın da aralarında bulunduğu 15 ülkeden konuşmacı katıldı. İki gün sürecek sempozyumda, üniversite, araştırma merkezi ve enstitü olmak üzere 35 ayrı kurum ve kuruluştan yetkililer, balon balıklarıyla ilgili detaylı bilgi verecek. İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, yaptığı açıklamada, düzenlenen sempozyumun çok önemli olduğunu söyledi. Haberin devamı için tıklayınız.

“Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu”- Milliyet

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 15 ülkeden bilim adamlarının katılımıyla düzenlenen sempozyum başladı İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan:”Balon balığı, ekosisteme verdiği zararların yanında, balıkçılık ekonomisine ve ülke ekonomisine büyük zarar vermektedir. Balon balıklarının şu anda ülkemizde 8 türü vardır”.

Haberin devamı için tıklayınız.

“Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu”- Star

MUĞLA (AA) – Muğla’nın Bodrum ilçesinde İskenderun Teknik Üniversitesi ve Ege Üniversitesinin ortaklaşa düzenlendiği “Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu” başladı. Kentteki bir otelde gerçekleştirilen sempozyuma, Türkiye, Japonya, Yunanistan, İtalya, Finlandiya Lübnan, Mısır’ın da aralarında bulunduğu 15 ülkeden konuşmacı katıldı. İki gün sürecek sempozyumda, üniversite, araştırma merkezi ve enstitü olmak üzere 35 ayrı kurum ve kuruluştan yetkililer, balon balıklarıyla ilgili detaylı bilgi verecek.

Haberin devamı için tıklayınız.

Bodrum’da ‘Balon Balığı Sempozyumu’- TRTHABER

Denizlerdeki canlıları tehdit eden balon balığı, uluslararası bir toplantıda masaya yatırıldı. Balığın zararlarının yanı sıra ilaç olarak kullanılan zehrinin tıp alanındaki önemi de anlatıldı. Muğla’nın Bodrum ilçesindeki düzenlenen toplantıya farklı ülkelerden çok sayıda bilim insanı katıldı.

 Haberin devamı için tıklayınız.

Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu-HABERLER.COM

Muğla’nın Bodrum ilçesinde İskenderun Teknik Üniversitesi ve Ege Üniversitesinin ortaklaşa düzenlendiği “Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu” başladı. Kentteki bir otelde gerçekleştirilen sempozyuma, Türkiye, Japonya, Yunanistan, İtalya, Finlandiya Lübnan, Mısır’ın da aralarında bulunduğu 15 ülkeden konuşmacı katıldı. İki gün sürecek sempozyumda, üniversite, araştırma merkezi ve enstitü olmak üzere 35 ayrı kurum ve kuruluştan yetkililer, balon balıklarıyla ilgili detaylı bilgi verecek. İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenlenen sempozyumun çok önemli olduğunu söyledi.

Haberin devamı için tıklayınız.